Monday, September 12, 2005

svedske

Složení švédských bylin
Ingredience:
...10g aloe (můžeme použít i kořen hořce nebo prášek z pelyňku pravého)
...5g myrhy(Gummiresina myrrha)
...0,2g šafránu
...10g listu senny (Folium sennae)
...10g kafru (Camphora naturalis) (smíme použít poze přírodní kafr)
...10g kořene reveně (Radix rhei)
...10g oddenku zedorie (Rhizoma zedoriae)
...10g many
...10g theriaku (Theriak venezian) (starý lékařský univerzální prostředek, mnohasložková směs vonných drog)
...5g kořene pupavy (Radix carlinae)
...10g kořene anděliky (Radix carlinae)


Příprava:
Švédské byliny naplníme do dvoulitrové láhve, zalijeme 1,5 litrem 38-40% pálenky a vše necháme na slunci nebo v blízkosti kamen stát 14 dní. Každý den protřepeme, stejně jako když odléváme do menší láhve nebo odebíráme k použítí. Bylinky mohou zůstat v nálevu šest týdnů i déle. Potom tekutinu plníme do menších lahviček.
Takto můžeme elixír uchovat i několik let. Čím déle leží, tím je účinnější. Recept na tuto čajovou směs se našel ve spisech po smrti slavného švédského lékaře dr. Amsta.
Jako stočtyřletý měl nešťastný úraz při jízdě na koni. Jeho rodiče a prarodiče dosáhli též patriarchálního věku. Používají se na tyto nemoce: břišní tyf, otravu z masa, žloutenku, neprůchodnost střev, vybouleniny tmavočervených jizev, bolesti hlavy, onemocnění čelních dutin, zápal plic, hnisání čelních dutin, otoky nohou a chodidel, zdeformované klouby nohou i rukou, onemocnění ledvin, modřiny, krevní podlitiny, píchnutí hmyzem, žlučníkové záchvaty, ztracený sluch, zánět středního ucha, poranění obličeje, poranění očí, epilepsii, zlomeniny všech kostí, zápal mozkových blan, úrazy hlavy, koktání a jiné poruchy řeči, zánět slizových váčků, odchlípnutí sítnice, pórovitá sítnice, povzbuzení žaludku a žlučník, únava, malátnost, skleslost, rýma, nemoci průdušek, chřipka, ledvinová kolika, revmatismus, dna, vymknuté klouby, gastritida, nemoce slinivky břišní, skvrnky, bradavice, lišeje, cévní nádor, kuří oka, hemeroidy, hučení a zvonění v uších, všechny choroby žaludku a střev, koliky, špatné trávení, choroby jater a ledvin, trombóza, zánět žil, záchvaty, závratě, obrna, rakovina, dýchavičnost, řezné rány, poruchy sluchu, ochablost svěrače, atrofie, hnisavé rány,... Švédské bylinky jsou výborné i na prokrvení, posilnění paměti, pročištění krve. Pomáhají udržovat zdraví a tvůrčí sílu i do vysokého věku. Přispívají k znovu-navrácení a zachování zdraví. Probouzejí životní elán a zvyšují životní energii.
Švédské bylinky mohou užívat i lidé, kteří mají alkohol zakázaný, neboť bylinky přebijí sílu alkoholu a tak jen ony mají léčivou moc. Je však lepší začít pomalu a postupem času zvyšovat dávky.